Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı, kaza sebebiyle onarım gören araçların ikinci el piyasa değerlerinde meydana gelen maddi kaybı ifade eder. Aracınız kazada herhangi bir hasar görmüşse tamamen ve en düzgün şekilde tamir edilmiş olsa dahi aracınızda değer kaybı oluşur.

Kazada kusuru bulunmayan sürücünün araç değer kaybını karşılayacak taraf kazaya neden olan sürücüdür. Bu nedenle araç değer kaybının karşılanması aşamasında karşı tarafın sigortası devreye girecektir.

Araç değer kaybı şartları

Karşı tarafın sigortasına bir dilekçe ile başvurularak araçta meydana gelen değer kaybı talep edilir. Sigorta şirketi değerlendirmesi sonucu ödemeyi yapmazsa aracınızdaki değeri karşılamak için ekspertiz raporu alarak değer kaybına neden olan kişiye dava açabilirsiniz.

Araç değer kaybı başvuru süresi

Araç değer kaybının tahsisi için dava açabileceğiniz süre 2 yıl ile sınırlıdır. Zaman aşım süresi için kazanın gerçekleştiği tarih baz alınır.

Araç değer kaybı başvuru evrakları 

Bilgin Hukuk Bürosu olarak, kaza sonrası aracınızda oluşan değer kaybının tazmini adına, gerekli evrakların teminini sağlayarak hukuki gerekçelerle desteklediğimiz dilekçe ile sigorta şirketine aynı gün içerisinde başvuruyu sağlamaktayız. Sigorta şirketi tarafından ödeme yapılmaz veya ödenen miktar değer kaybı miktarını karşılamaz ise değer kaybına neden olan kişiye karşı dava açarak tazmini talep etmekteyiz.