Google Arama Sonuçlarından İçerik Kaldırma

Kendi adınızı ve soyadınızı Google arama motorunda aradınız mı? Cevabınız evet ise, dijital dünyadaki profilinizi önemsiyorsunuz demektir. Sadece siz değil, dünyadaki birçok insan kendi adını Google da arayarak hakkındaki veri girişlerini kontrol ediyor. Dijital imajınızı güncel ve doğru tutmak için sık sık aramanız da en doğru olanı.

Google Arama Sonuçlarında İstemediğim Sonuçlar Var

Google botları, siz isteseniz de istemesenizde, gün boyu web sitelerini tarayarak verileri indeksliyor. Kullanılan algoritmalar aracılığı ile bu veriler tasnif edildikten sonra Google arama sonuçlarında gösteriliyor. Bu durum, herhangi bir sosyal platformda veya web sitesinde yer alan sizinle ilgili bir verinin arama sonuçlarında gösterilebileceği sonucunu doğuruyor. Sizin bizzat girdiğiniz veriler açısından sanırım problem yok. Peki, bilginiz dışında girişi yapılan hatalı verilerin arama sonuçlarında gösterilmesi durumunda ne yapılabilir?

Yalan ve iftira içeren Google arama Sonuçları 

Çokça yakınılan bir konu, kişinin şeref ve saygınlığını rencide edecek surette yayınlanan bir haberin Google arama sonuçlarında gösterilmesi, hatta ilk sırada yer alması.  Günümüzde ürün ve hizmet satın almak isteyen her tüketici, ilk olarak Google da arıyor ve listelenen sonuçlardan ister istemez etkileniyor. Hastası tarafından diş hekimi hakkında girilen olumsuz yorumun veyahut yanıltıcı bilginin daha sonra muayene olmak isteyen hastaları etkileyeceği muhakkak. Peki, girişi yapılan bilginin gerçek olmadığı, yalan ve iftira içerdiği durumlarda ne yapacağız? Google arama sonuçlarının ekonomik kayıplara sebebiyet vermesini mi izleyeceğiz? Hakkınızda oluşacak olumsuz algılara seyirci mi kalacağız?

Arama Sonuçlarında Listelenen Bilgiye Erişimi Kısıtlama

Tabi ki alternatif çözüm yolları mevcut. İlk olarak, bilginin yer aldığı internet sitesindeki linke erişimin engellenmesi mümkün. Bunun için, usulüne uygun şekilde düzenlenmiş bir dilekçe ile Sulh Ceza Hakimliğine başvurmanız gerekiyor. Mahkeme, iddianızın makul şekilde desteklendiği kanaatine varır ise haberin veya bilginin yer aldığı linke erişimi engelleyebilir. Bu karar üzerine Türkiye’deki internet kullanıcılarının web sitesindeki bilgilere erişmesi mümkün olmayacaktır. Tekrar altını çizmekte fayda var; web sitesinde yer alan bilginin yalan ve iftira içerdiğini siz ispatlamalısınız. Bilginin yanlış olduğunu iddia etmiyor ancak şeref ve saygınlığınızın rencide edildiğini düşünüyorsanız, hem rencide olduğunuzu ortaya koymalı, hem de siteye erişimin engellenmesi durumunda başkasının ifade özgürlüğü hakkının ihlal edilmeyeceğini açıklamanız gerekiyor.

Unutulma Hakkı

Google arama sonuçlarında yer alan bir bilgiye erişimi engellemenin diğer bir yolu ise unutulma hakkı kapsamında Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na başvurmaktır. Bu başvuru online olarak yapılabilmektedirBu kanun yolunubilginin doğru olduğu ancak internet ortamında yer almasının aradan geçen uzun süre nedeniyle fayda sağlamayacağını iddia ettiğiniz durumlarda kullanabilirsiniz. Burada da, siteye erişimin engellenmesi durumunda başkasının ifade özgürlüğü hakkının ihlal edilmeyeceğini açıklamanız gerekiyor.

Google Arama Sonuçlarından İsminin Çıkarılmasını İstemek

Diğer bir yöntem ise, Google ile iletişime geçerek arama sonuçlarının filtrelenmesini istemek. Ülkesel farklılıklar olması nedeniyle bu başvuruyu doğru ekrandan yapmanız önem arz ediyor. Aksi takdirde başvurunuz dikkate alınmayacaktır. Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye açısından ayrı başvuru prosedürleri olduğunu da belirtmek gerekir. Bu ihtimalde, başvurunuzu detaylı açıklamalı, hangi sonuçların filtrelenmesini istediğinizi linkleri ile birlikte izah etmelisiniz. Talebiniz üzerine sizden destekleyici belge istemeleri söz konusu olabilir. Örnek olarak;  gözaltına alındığı yönünde haber yapılan kişinin beraat etmesi durumunda, beraat kararının örneği talep edilebilir. Google, prensip olarak ifade özgürlüğünü destekler mahiyette duruş sergilediğinden, müşteri yorumları gibi sübjektif verileri silmeme veya değiştirmeme eğilimindedir. Bu nedenle, doğru argümanla ve analitik bir bakış açısıyla muhatabınızı ikna etmeniz gerekebilir.

Dijital Verileri Önemseyin ve Kanuni Haklarınızı Kullanın

Sulh Ceza Hakimliklerinin veya Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun talebinizi karşılamaması durumunda bir üst mahkemeye veya Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurma imkânınız da mevcut. Tabi ki, bu başvurular teknik detaylar içerdiğinden, uzman desteği almanız gerekebilir. Yine, Google’a yapacağınız başvurunun reddedilmesi durumunda itiraz mekanizmasını işletmeniz mümkün.  Dijital imajınızı güncel tutarak doğru şekilde düzenlenmesini sağlamak için yukarıda yer verilen doğru kanun yolunu doğru argümanlarla kullanmanız durumunda başarı elde edebilirsiniz.

Salih Tarhan

İstanbul Hukuk Fakültesi ve UCONN Law School mezunudur. Ceza Hukuku ve İnsan Hakları Hukuku alanlarında uzun yıllar çalışmıştır. Halihazırda, girişimci şirketlerin uluslararası operasyonlarında danışmanlık yapmaktadır. Hukuk teknolojileri ve hukuk innovasyon konularında girişimleri mevcuttur.